Termal, dağ ve deniz turizminin bir arada yaşandığı Edremit, bağlı olduğu Balıkesir ilinin büyükşehir olmasıyla birlikte, 150 bin nüfuslu bir ilçe haline gelmiştir. Kara yolu, deniz yolu ve hava yolu ile ulaşımın mümkün olduğu ilçemizde, Koca Seyit Havalimanı’ndan uluslararası tarifeli yurtdışı uçuşlarının da gerçekleşiyor olması, ilçe olarak vizyonumuzu genişletmiş ve kapılarımızı dünyaya açmıştır.

Sahip olduğumuz Edremit-Altınoluk kıyı bölgemiz, geniş koyları, kumsalları ve mavi bayraklı deniziyle, yaz dönemi süresince Dünya’nın dört bir yanından gelen turistleri misafir etmektedir. Tarih ve doğa tutkunlarının dört dörtlük bir gezi seçeneği oluşturan Kazdağları ise, yılın 12 ayı boyunca değişik aktivitelerle dağ turizminin yaşandığı bir cennettir. Edremit, jeotermal kaynaklar bakımından da çok zengindir ve oldukça şifalı olan kaplıca sularına sahiptir. İlçemiz, modern ünitelerden oluşan kaliteli termal otel ve devre mülk tesisleriyle, yılın her mevsiminde termal turizmiyle ön plandadır.
Tarihi, kültürel değerleri, sıcak su kaynakları ve doğal güzellikleriyle Kuzey Ege’nin en popüler tatil merkezi olan Edremit’i sizlerin de görmesini ister, cennetimizde keyifli ve eğlenceli bir tatil dileriz.

kaz-1Kazdağları Ege Bölgesi ile Marmara Bölgesini birbirinden ayıran, Biga Yarımadası’nın en yüksek dağıdır. Deniz ve yeşilin, tarihi dengeler ile doğanın kucaklaştığı, zengin fauna ve florası ile sadece Edremit ve Balıkesir’in değil Dünya’nın sayılı güzelliklerindendir ve Türkiye’nin otuz dört milli parkından bir tanesidir. Edremit, Kazdağı eteklerinde kurulmuş ve sağlıklı bir yaşam vadetmektedir. kaz-2kaz-3

Kazdağı eko sistemi, ülkemizin en zengin bitki ve hayvan varlığını barındıran doğal alanlarından birisidir. Örneğin; Kazdağı köknarı bunlardan en ünlü olanıdır ve 1988’de çıkarılan bir yasa ile koruma altına alınmıştır. On yıl süren Troya Savaşı’nın sonunda kurnaz Odysseus’un bu ağacın kerestesinden yaptığı tahta at ile Troyalıların aldattığı ve kentin düşmesini sağladığı anlatılır. Bu nedenle endemik Kazdağı köknarı “Troya çamı” olarak ta isimlendirilmektedir.

kaz-4kaz-5Yüz bir familyaya ait yaklaşık dokuz yüz çeşidin kayıtlı olduğu Kazdağı florasında, yirmi üçü yalnızca bu dağa özgü olmak üzere en az altmış sekiz ülke çapında nadir bitki yer alıyor.
Hayvan varlığı olarak da çok zengin olan Kazdağı’nda çok çeşitte canlı yaşamını sürdürmektedir. Yaban domuzu popülasyonu çok fazla olduğundan bu bölge bir av cennetidir. Av turizmi izin belgeli acenteler tarafından avcılık sadece yaban domuzu, çakal ve tilki avlamak suretiyle yapılmaktadır.

Tarih ve doğa tutkunlarınınsa dört dörtlük bir gezi seçeneği oluşturan Kaz dağları, alternatif tatil düşleyenler için ideal bir ortamdır. Kazdağları Türkiye’nin en güzel sonbahar fotoğrafları çekilebilecek ilk 10 güzergahı arasındadır.

kaz-6Kazdağının bir bölümü milli park olduğundan, rehber eşliğinde yapılan orman içi yürüyüşleri (trekking), dağ bisikleti, jeep safari, atla gezinti, zirve çıkışı, derelerde ve büvetlerde yüzme gibi aktiviteler heyecan ve haz vericidir. Kalkım Hanlar Mevkii, Ayı Deresi, Sutüven Şelalesi, Manastır Çayı Kanyonu, Şahin Deresi Kanyonu, Mıhlı Çayı Vadisi, Döşeme Dere, Dere Çatı, Tozlu Yaylası ve Sarıkız Zirvesi doğal alanlarına yapılacak yürüyüş ve geziler çok keyif vericidir.

Kale Natürel firması Faruk Durukan önderliğinde kurulan “Kazdağları Bilim ve Sağlık Evi” Türkiye’nin ilk ve tek bitki ekstraktı firması olarak bilimsel projelere imza atıyor.

HAYATINI, İNSANLIĞA FAYDALI OLABİLECEK BULUŞLARA ADAYAN DÜNYACA ÜNLÜ TÜRK KAŞİF FARUK DURUKAN, BOR ELEMENTİYLE İLGİLİ ÇALIŞMASINDAN DOLAYI ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ’NİN (ODTÜ) ‘YILIN EN İYİ BULUŞU ÖDÜLÜ’NE LAYIK GÖRÜLDÜ. (SERHAT ŞENKÖKÇÜ/BALIKESİR-İHA)

Çam ağacı kabuklarından OPC etken malzemesi (bitki ekstraktı), Isparta güllerinin Kazdağları’ndaki aktive farklılıkları, Meryemana dikenindeki “silimarin” etken maddesi, enginardaki “sinarin” etken maddesini, Kazdağlarının endemik bitkileri ile beslenen, yerli inek ve yerli koyunlardan elde edilen organik sütleri araştırmak gibi bir çok proje, Türkiye’nin önde gelen bilim insanları ile geliştiriliyor. Kale Natürel, Kazdağlarının üstünün altından daha değerli olduğunu biliyor ve onu korumak için sabahın ilk ışıkları ile Kazdağlarının o eşsiz ortamında toplanılan etken malzemeleri artık daha hızlı bir şekilde işleyebilecek laboratuvarını, Kazdağlarının eteklerinde kuruyor.

sarikiz-1Rivayete göre Cılbak Baba isimli bir çoban, kızı Sarıkız ile beraber Güre’nin Kavurmacılar köyünde yaşamaktadır. Sarıkız çok alımlı bir genç kızdır. Köyün delikanlıları onunla evlenmek için yarış halindedir. Ama Sarıkız hiç birine yüz vermemektedir. Buna katlanamayan delikanlılar Sarıkız’ın namusu hakkında olmadık dedikodular yaparak, babanın kulağına kadar ulaştırırlar. Baba kızını öldürmeye karar verir, ama kıyamaz. Sarıkız’ı ve kazları alarak Kazdağı’na çıkar, onu orada bırakır ve geri döner.

sarikiz-2
Yıllar sonra baba, kızının hasretine dayanamayarak onu ilk bıraktığı yere, Sarıkız Tepesi’ne çıkar. Kızını karşısında görünce yaptıklarından bin pişman olduğunu anlatır. Namaz vakti yaklaşınca, abdest almak için kızından acele su ister. Kız elindeki tabakla suyu babasının avcuna döktüğünde, baba ağzına götürdüğü suyun tuzlu deniz suyu olduğunu görerek, kızının iftiraya uğrayan bir ermiş olduğunu ve kendisinin de kızına değil bu iftiralara inandığını görerek utancından kaçmaya ve bir yandan da bağırmaya başlar. Dağ da “üstünde ot bitmesin, başında dumanın gitmesin” diye koştururken karşı tepenin orada ölür. Bu tepeye bugün Baba Tepe denir.

sarikiz-3Sarıkız da kazlarıyla beraber uzun yıllar Sarıkız Tepesi’nde ve etrafındaki Kaz Avlusu’nda kazlarıyla beraber yaşar. Orada ölür ve mezarı da burada yer almaktadır. Bugün de her tarafı sayılı endemik bitkilerle kaplı olan Kazdağı’nda sadece Sarıkız Tepesi, Baba Tepe ve bunları birbirine bağlayan yol otsuz ve çıplaktır.

sarikiz-4

mesire-1Edremit çevresinde doğal güzellikleriyle anılan çok sayıda mesire yeri vardır. Hanlar Mevkii, Edremit’ten 25 km uzaklıkta, Kalkım yolu üzerinde, ulu çınar ve çam ağaçlarının gölgesi altında sıcak yaz aylarında serin havayı soluyabileceğiniz bir piknik alanıdır.

mesire-2Edremit’in en ünlü mesire yeri Zeytinli’deki Hasan Boğuldu’dur. Her turistin mutlaka gidip gördüğü ve piknik yaptığı bu yer, buz gibi suları ile serinletirken, acı hikayesiyle de hüzünlendirmektedir. Bu bölgede, Hasan Boğuldu Büveti ile birlikte ziyaretçi akınına uğrayan bir yer daha vardır. Hasan Boğuldu’nun 500-600 metre gerisinde bulunan Sutüven Şelalesi, 17 metreden gürül gürül dökülen bir şelaledir. Kazdağı’nın en önemli sularından birisi olan Zeytinli Çayı’da geniş ve güzel bir piknik alanıdır.
Edremit’e 11 km uzaklıkta bulunan Kızılkeçili, yeşili ve suyu oldukça bol olan bir mahalledir. Kızılkeçili Çayı üzerinde bulunan mesire yerleri insanlara hizmet vermektedir.

mesire-3Güre’de bulunan Pınarbaşı ve “Ağlayan Şelale” piknik yerleri, yine bu yöredeki piknik yerlerinin en tanınmışlarındandır. Küçükkuyu ile Altınoluk’un arasında kalan, Mıhlı çay’ın üzerinde bulunan “Başdeğirmen” piknik yapmak için çok güzel bir mesire yeridir. Burada Rumlardan kalma bir değirmen ve Roma Dönemi’nden kalma kemerli bir köprü vardır. Değirmenin birkaç km sonrasında yüzülebilecek ölçülerde harika bir gölet ve gölete akan harika şelaleler vardır.

antandros-1Troia Savaşı’nın tohumlarının atıldığı, dünyanın ilk güzellik yarışmasına ev sahipliği yapmış, Roma İmparatorlarının soyunu dayandırdığı Troialı kahraman Aeneas’ın İtalya’ya gitmek üzere gemilerini yaptırdığı antik dönemde çok önemli bir tersane olan Antandros, Altınoluk sınırları içinde bulunan antik bir kenttir.

antandros-2Prof. Dr. Gürcan Polat başkanlığında, bilimsel ekip ile her yıl yaz aylarında arkeolojik kazı çalışmaları yapılmaktadır. Kente ait farklı alanlarda gerçekleştirilen kazı çalışmalarının ilki yerleşim alanıdır. “Yamaç Ev” olarak isimlendirilen Roma Villası, mozaiklerle süslü Roma Evi ve Hellenistik döneme ait şehir suru, bu alanda ortaya çıkarılan görkemli mimari yapıları oluşturur. 2001 yılından beri çalışmaların sürdürüldüğü bir diğer alan da Nekropolis’tir. (mezarlık). Antandros-Gargara (Küçükkuyu) kentlerini antik dönemde birbirine bağlayan yolun iki yanına konumlanmış Nekropolis M.Ö. geç 8. yüzyıldan M.Ö. 1. yüzyıl içlerine kadar kesintisiz bir kullanıma sahne olmuştur. Oldukça uzun bir dönem aynı alanın mezarlık olarak kullanılmasından dolayı zengin buluntular içeren lahit, pithos (küp), çatı kiremidi, kremasyon (yakarak gömme) gibi bir çok mezar tipinin bir arada görüldüğü mezarlık, bu özelliği ile oldukça dikkat çekici bir yapıya sahiptir. Buradan çıkan eserler yakın zamanda Altınoluk’a yapılması planlanan Antandros Müzesi’nde sergilenecektir.

ayse-sidika-1Edremit merkezde bulunan, Edremit’in tarihini ve kültürünü bir ayna gibi yansıtan müzede; yörenin yaşam biçimini sergileyen etnoğrafik eserler, otantik kıyafetler, Kurtuluş Savaşı Dönemi’ne ait silah, eşya ve resimler sergilenmektedir.

evren-ertur-1Zeytinli sınırları içerisinde, Kuruçay Mevkii’nde bulunan müzede, tarihi zeytinyağı üretim aletleri sergilenmektedir. 1899 yılından beri, beş kuşaktır bir aile geleneği olarak zeytinciliği sürdüren Ertür ailesi tarafından kurulan müzede, dev zeytinyağı küplerinden tutun da, eski çağlardan günümüze kadar faydalanılan ekipman ve aletler bir harmoni içinde sıralanmış.

sarikiz-muze-1Edremit Güre Mahallesi iskele mevkiinde açılan galeride, yöresel etnoğrafik eserlerin yanı sıra, Kazdağları’nı, Sarıkız’ı, Truva Savaşları’nı, Kocaseyit’i, Antandros’u, anlatan görsellere yer verilmektedir. Edremit’te yaşamış, yazar Sabahattin Ali, bestekar ve klarnet ustası Şükrü Tunar, Türk Halk Müziği sanatçısı , halk ozanı Ali Ekber Çiçek, sinema ve tiyatro oyuncusu Tuncel Kurtiz’ in eserlerine ve tanıtımlarına yer verilmiştir. Müzede yer alan Tuncel Kurtiz’in balmumundan yapılan heykeli de yoğun ilgi görmektedir.

tahta-kuslar-1Edremit’in Tahtakuşlar Mahallesi’nde bulunan Türkiye’nin ilk özel etnografya galerisinin müze bölümünde, Orta Asya’dan günümüze konargöçer yaşayan atalarımızın yaşam biçimi ve kültür mirası sergilenmektedir. Müzenin 10 bin adet kitaptan oluşan bir kütüphanesi vardır. Aynı zamanda bu kitaplıkta deniz ürünleri koleksiyonu bulunmaktadır. Şu anda dünyanın yakalanmış ve sergilenen en büyük deri sırtlı deniz kaplumbağası bu müzede sergilenmektedir. (Ağırlığı 360 Kg, boyu 1.72 cm)

zeytin-1Zeytinde kaliteli ürünün alındığı yerlerden birisi olan Edremit , Türkiye zeytinyağı üretiminin %7 sini teşkil etmektedir. Türkiye’de yemeklik iki zeytin varyetesinden birincisi Edremit yağlık cinsidir, ilçede bulunan 19.900 hektar arazide 3 milyon adet zeytin ağacı vardır. Bu zeytinlik sahalar, Türkiye zeytin sahalarının %2.2 sini oluşturmaktadır.

zeytin-2Zeytinyağı literatüründe bu bölge düşük asitli kendine has kokusu olan yağın elde edildiği önemli merkezlerden biri olarak geçmektedir. Kazdağı’nın bol oksijenli ortamında yetişen zeytin ağaçları her tanesini verimli bir şekilde üreticisine sunmaktadır. Zeytinyağı bir meyve suyu olduğu için rafine edilmeden doğrudan tüketim şansı vardır. Hem vitamin değerlerini hem çevresel etkileşimlerini üzerinde taşır. Bu anlamda Kazdağı’nın bitkisel örtüsü Edremit yağını lezzetlendiren etkenlerin başında gelir. Yörede yetiştirilen zeytinin üç çeşidi ekonomik olarak gelir sağlamaktadır.

yaglik-zeytin-1Bölgede pembe salamurası yapılmakta olup en iyi kalitede zeytinyağı bu çeşitten elde edilir. Yağ oranı yüksek olup %22.7 dir. Kilogramında üç yüz zeytin tanesi bulunur.

Çekirdeği çıkartılarak iç bademli veya biberli salamurası da yapılır. Kuvvetli büyüyen etli bir zeytin olarak bilinir. Yağ oranı %20 civarlarında olup bir kilogramında ortalama 170-180 zeytin tanesi bulunur.

EPSON DSC picture

Siyah, sofralık, en iyi zeytin çeşididir. Meyvesi orta iriliktedir. Eti yumuşak olup, çekirdeği cilalı gibi düz ve parlaktır. Yağ oranı %24’tür. Bir kilogramında ortalama 300-320 zeytin tanesi bulunur.

termal-1Edremit, deniz ve dağ turizminin yanı sıra termal turizmle de ön planda olan bir ilçedir. Jeotermal kaynaklar bakımından çok zengin ve önceki dönemlerden beri kullanılan kaplıcalara sahiptir.

termal-2Edremit, son yıllarda birçok modern üniteden oluşan kaliteli ve çok yönlü tesislerle termal turizmde atağa geçmiştir. Teşhis ve tedavi merkezleri gibi bölümleri de içeren bu termal tesisler; yüzme havuzları, masaj üniteleri, buhar banyoları, sauna ve Türk hamamları gibi ünitelerden oluşuyor.

termal-3Bölgedeki kaplıca suları çok sayıda hastalığa iyi gelmektedir. Bağırsak tembellikleri, safra kesesi ve pankreas bezi salgılarının düzensizliği, romatizmal hastalıklar, damar hastalıkları ve esansiyel tansiyon yüksekliği, yaralanma ve ameliyat sonrası eklem-adale fonksiyonlarının geri kazandırılması, kısmi ve tam felçler, siyatik, kadın hastalıkları, kol ve boyun ağrılarına sebep olan sinir baskılarının tedavisinde etkili olan kaplıcalar, şifalı sularıyla sağlık ve güzellik dağıtıyor.

termal-4Turizm Bakanlığı tarafından termal turizm merkezi ilan edilen Güre, binlerce yıldır şifalı sıcak su kaynaklarıyla insanlığa sağlık sunarak haklı bir üne sahiptir. İda’nın mitolojik tarihinde güzellik tanrıçası Afrodit’in, cüzzam hastalığına yakalandıktan sonra, eski güzelliğine tekrar bu kaplıcalarda yıkanarak kavuştuğu söylenir.

edremit-11
Balıkesir ilinin turizmde en gelişmiş ilçelerinden birisi olan Edremit, kuzeyi Kazdağı, Eybek Dağı ve Gürgen Dağı ile çevrilidir.
Edremit; Deniz, dağ ve termal turizmde atağa geçmiş, dört mevsim farklı keyiflerin yaşandığı bir dünya cennetidir. Edremit’in sahil şeridinde yer alan dört mahallesi Zeytinli, Akçay, Güre ve Altınoluk birer turizm merkezidir. Temiz denizi ve plajları keyifli bir tatil için idealdir. Ulaşım açısından çeşitli alternatifleri olan Edremit’e hem kara yolu, hem hava yolu, hem de deniz yolu taşımacılığı vardır. Türkiye’nin en işlek kara yolları üzerinde bulunan Edremit Balıkesir’e 87 km, Çanakkale’ye 130 km, İzmir’e 209 km, Ankara’ya 619 km ve İstanbul’a 483 km mesafededir. İstanbul , Ankara ve Almanya Köln ve Düsseldorf’tan Uluslararası Kocaseyit Havalimanı’na uçak seferleri yapılmaktadır.

edremit-2Bandırma-Yenikapı arasında çalışan hızlı feribot ile Edremit’e İstanbul’dan 4-5 saatte ulaşılabilir. Edremit ve çevresi, arkeolojik kalıntılar açısından hayli zengindir. Altınoluk’ta Antandros Antik Kenti, Behramkale’de Assos Antik Kenti, Gargara ve Lamponeia kalıntıları, Burhaniye-Ören’de Adramytteion Antik Kenti, bugünkü Odun iskelesi’nde bulunan Aleksandria Troas, Ezine yakınlarındaki Nean Neandria kenti, Bayramiç yakınlarında Skepsis ve Kebrene kalıntıları, Edremit’e 120 kilometre uzaklıkta bulunan Çanakkale’de Truva Antik Kenti bulunmaktadır.

edremit-3Edremit’e tatile gelen misafirler denizin ve doğanın tadını çıkarırken, aynı zamanda Kazdağı ve çevresindeki binlerce yıllık tarihin kalıntılarını gezerek tatillerini daha zevkli hale getirebilirler. Jeotermal kaynaklarını en iyi şekilde değerlendiren Edremit, jeotermalle ısınmaya geçerek en sağlıklı ve temiz ısınma sistemini bölgeye yerleştirmiştir. İlçe merkezinde bulunan, sit kapsamına alınmış tarihi konaklar ve evler Edremit’in en değerli kültür miraslarıdır. Geleneksel Türk konutunu gösteren tarihi evler ve çoğu yüz yıllık olan Rum evleri, Edremit’in değişik birçok mahallesinde karşımıza çıkmaktadır. Edremit aynı zamanda Tarihi Kentler Birliği’ne de üyedir. Edremit’in görülmeye değer en güzel yerlerinden birisi Faruk Serpil Parkı’dır. Çok uzun yıllardır, aynı itina ve önemle korunan çevre düzenlemesi bu parkı Edremit’in sembolü haline getirmiştir. Edremit’i kuşbakışı seyretmek için Ülkü Tepe’ye veya Atatürk Mahallesi’ne  çıkmalısınız. Buralardan körfezde yer alan diğer ilçeleri ve yunan adası Lesvos’u(Midilli) görebilirsiniz.

kadikoy-1

Kadıköy Edremit’in Kazdağı yamaçlarında yer alan bir mahallesidir. Sınırları Kazdağları’ndan başlayıp Zeytinli ve Edremit arasında yer alır.

kadikoy-2Mahallesinin üzerinde yer alan Şıpşıp Dede en çok ziyaret edilen yeridir. Kayaların üzerindeki yatırın ne bir mezarı ne de kitabesi vardır. Kayaların arasından gelen incecik bir su kabrin yanı başından aşağıdaki mihrap biçimindeki kaya oyuğuna şıp şıp akar durur. Yöre halkı da bu suyun sesini oradaki yatıra vermiştir. Yolunuz düşerse Kadıköy’e, yorgunluğunuzu yeni açılan parkında atabilir, Şıpşıp Dede hikayesini size anlatmasa da, Troya’da ana tanrıça Kbale’nin oturduğu Paris’in, Zeus’un, Afrodit’in yaşadığı Kazdağları’nı, İda’yı hissedeceksiniz körfezi seyrederken…

zeytinli-3İzmir-Çanakkale asfaltının hem dağ hem de deniz tarafında yerleşim yeri bulunan Zeytinli, Edremit’e 7 kilometre uzaklıktadır.

zeytinli-2Mahallenin 26 kilometre uzunluğundaki “Zeytinli Çayı” Kazdağı’nın en önemli sularındandır. Kaz Dağları’ndan süzülen Hasan Boğuldu ve Sutüven Şelalelerinden gelen bu çay, Zeytinlinin Altınkum Plajları’nda denize kavuşur. Zeytinli Çayı, ilkbaharda ve yazın kavurucu sıcaklarında serinlemek için harika bir piknik yeridir. Kazdağı Milli Parkı’nın giriş kapılarından birisi Zeytinli’dedir ve burası en yoğun giriş yapılan kapıdır. Avcılar ve Zeytinli’ ye 3 kilometre uzaklıktaki Mehmetalan Mahallesi üzerindeki yol giriş kontrol noktasıdır.

zeytinli-4Kuzey Ege’de dağla denizin iç içe olduğu, doğal güzellikleriyle imrendirici olan Zeytinli ünlü bir efsaneye de ev sahipliği yapmaktadır. Hasan ve Emine’nin acı dramının yaşandığı bu güzel mahallede, Hasan’ın hikayesi yıllar önce Hülya Avşar’ın başrolünü oynadığı bir sinema filmiyle de Yeşilçam’a aktarıldı. Zeytinli “Hasan Boğuldu” mesire yerine de ismini veren bu efsane dilden dile dolaşır. Hasan’ın boğulduğu yer olan bu piknik yerinin hemen yakınında bulunan Sutüven Şelalesi, tüm heybetiyle yaz kış akmaktadır.

zeytinli-1Edremit İlçesi’nin en uzun ve en geniş kumsalına sahip olan Zeytinli, temiz, ince kumlu Altınkum Plajları’yla deniz turizminden de yararlanmaktadır. Yeşil alanları, spor ve eğlence alanları, çay bahçeleri, kordon gezinti alanları gelen yerli ve yabancı turistlerin rahat ve huzurlu bir tatil geçirmesini sağlamaktadır. Birkaç yıldır Altınkum Plajı rock konserlerine ev sahipliği yapmaktadır.

akcay-3
Edremit’e 8 kilometre uzaklıkta bulunan Akçay temiz havası ,denizi ve her yerinden fışkıran tatlı ve buz gibi soğuk suları ile Türkiye’nin ünlü tatil beldelerinden birisidir. Mavi bayrağa sahip sahili boyunca her yerde denize girilebilen Akçay’ın, denizin altından çıkan artezyen suları nedeniyle deniz suyu biraz soğuktur. Ama sıcak yaz günlerinde gerçek anlamda serinlemek adına idealdir. Bu güzel mahallede, konaklamak eğlenmek için çok sayıda otel, motel, tatil köyü, pansiyon, kamplar ve eğlence mekanları bulunmaktadır.

akcay-2Kışın 20 bine yaklaşan, yazın 150 binleri geçen nüfusu ile bölgenin en kalabalık tatil yerlerinden birisi olan Akçay’ın en ünlü yeri “kordunu” dur. Yaz akşamları cıvıl cıvıl olan kordon, hediyelik eşyadan kıyafete, züccaciyeden çantaya birçok ürünün satıldığı sergilerle büyük bir çarşıyı andırmaktadır. İskelenin yanındaki Cumhuriyet Meydanı’nda Kazdağı’nın ünlü efsanesindeki “Sarıkız”ın heykeli bulunmaktadır. Akçay çevresini günübirlik keşfe çıkmak için,günlük yat turları idealdir. Her gün saat 10.30’da Akçay Limanı’ndan kalkan tekneler, Ayvalık Adaları ve Assos çevresini gezip görme, ayrıca koylarda yüzme imkanı sağlamaktadır. Kazdağları’nın muhteşem florasını ve faunasını, treking turlarıyla keşfedip yeterli bulmayanlar için, Akçay’da bulunan tur şirketleri Kazdağları’na jeep safari turları düzenlemektedir.

gure-1Antik tarihten bu yana eski bir kaplıca merkezi olan Güre, şifalı sularıyla körfezin en ünlü termal merkezidir.
Güre; zeytinliklerin ve yeşilliklerin içine gömülmüş, Edremit İlçesine 12 km uzaklıkta şirin bir mahalledir. Sırtını efsanevi Kazdağı’na dayamış, şırıltılı dereciklerin süzüldüğü bereketli vadilerde, yaşlı çınar ağaçlarının gölgesinde kurulmuştur. Eski sokaklar, buz gibi sular akan eski çeşmeler, eski evler…

gure-2Mimari dokusuyla kendi kimliğini oluşturmuş ve yüzyıllardır yeşile özdeşleşen bu dokuyu koruyabilmiş bir mahalledir Güre… Edremit Körfezi’nin en güzel sahillerinden bir kısmına sahip olan Güre; termal, dağ ve deniz turizmiyle yılın on iki ayı turist ağırlamaktadır. Yaz mevsiminde deniz turizmi ve gece eğlence hayatıyla son derece hareketli günler geçiren Güre, tertemiz denizi ve sahiliyle de körfezin ilgi odağıdır. Güre, Edremit Körfezi’nin en popüler eğlence merkezlerinden bir tanesidir. Sınırları içerisinde bulunan büyük ve birinci sınıf barlar, discolar ve beach clublar bu şirin mahallenin eğlence  turizmine büyük katkı sağlamaktadır. Güre’nin kaliteli hizmet sunan balık restorantları, mevsimine göre her tür balık ve deniz ürününü, yöreye has zeytinyağlı sebze ve salata çeşitlerini müşterilerinin damak tadına sunuyor. Ege mutfağının en leziz yemeklerini iskeledeki restaurantlarda bulabilirsiniz.

gure-3Termal cenneti olan Güre, yıldızlı termal otelleriyle Edremit’in en çok yatak kapasitesine sahip bölgesidir. Birbirinden güzel parkurları ile doğa severlere eşsiz manzaralar sunan bu şirin köyde konaklamak, Ege mutfağının leziz yemeklerini tatmak için nezih dağ evleri bulunuyor. Edremit’in en güzel mesire alanlarından birisi olan Pınarbaşı ve Ağlayan Şelale, Güre’nin yemyeşil vadileri arasında yer almaktadır.

altinoluk-1Edremit’e 25 km uzaklıkta bulunan Altınoluk, İsviçre’deki Alp Dağları ile birlikte oksijen yoğunluğu açısından dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. Kazdağı eteklerinde kurulu olan Altınoluk, hava sirkülasyonunu sağlayan Şahin Deresi Kanyonu, dağdan çektiği çam kokulu oksijen yüklü havayı ovaya dağıtırken, denizden aldığı iyot kokusunun dağa çıkartarak bir çeşit baca görevi görmektedir.

altinoluk-2Suyu da havası kadar makbul olan bu bölge, heyecan verici bir doğayı ziyaretçilerin önüne seriyor. Şahin Deresi Kanyonu’na giden yol üzerinde buz gibi, kireçsiz, vücuttan hızla uçup gidiveren suyuyla çok sayıda gölcük bulunuyor. Suyu çiçek ve kekik kokan Dereçatı, Naneli Pınar, Gücük Burun, Ağlayan Çam, Kestane Deresi, Yörük Pınarı, Selvili Mezarlık, Ayı Kapıları gibi etaplarıyla Şahin Deresi Kanyonu gezginlere hayli keyif veriyor. Özellikle jeep safari bu geziler için idealdir. Altınoluk’un, Kazdağı’nın yeşilliği içinde kurulmuş olan ve Edremit Körfezi’ni kuşbakışı gören “Papazlık Köyü”, bölgede turizme kazandırılmış köylerden birisidir. Koruma altına alınan çok sayıdaki Rum evi restore edilerek, bir kısmı da işletmeciler tarafından butik otel haline getirilerek eski gelenekleri yaşatmak için hizmet vermektedir.

altinoluk-3Altınoluk’un Narlı, Doyran ve Çam Mahallelerinde, deniz manzaralı kır çay bahçelerinde köy kahvaltısı, gözleme çeşitleri, et, tavuk ve balık menülerinden oluşan lezzetleri tadabilir, bol oksijeni doyasıya içinize çekebilirsiniz.
Altınoluk köyünde doğal bir yaşamın tadını çıkarırken deniz keyfini yaşamak için sahile inmelisiniz. Altınoluk, bölgenin mavi bayraklı, temiz deniz ve plajlarına sahiptir. Zengin çarşısı, cafe-bar ve çay bahçeleri ile yaz akşamları oldukça hareketli olan Altınoluk Limanında yürüyüş yapmak oldukça güzeldir. Bölgenin ikinci büyük amfi tiyatrosuna sahip olan Altınoluk, yazın Türkiye’nin en popüler sanatçılarını ağırlamaktadır.
Altınoluk, arkeolojiye meraklı bir çok yerli ve yabancı turistin ilgi odağıdır. Troya Savaşı kadar eskiye dayanan geçmişiyle bölgenin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Antandros Antik Kenti Altınoluk’ta bulunmaktadır.

Edremit’e gelirseniz tüm yıl boyunca farklı kültürel ve sportif etkinliklerini görme şansına sahip olursunuz. Her yıl geleneksel hale gelmiş yurt içi ve yurt dışından büyük katılımların olduğu etkinliklerimiz, yılın ilk aylarından başlayıp, yılsonuna kadar devam eder.

kultur-1Şubat ayının ikinci haftası şampiyon develerin katılımı ile Güre’de yapılan deve güreşleri.

kultur-223 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramında her yaştan kişilerin katılımı ile Zeytinli Altınkum da yapılan uçurtma şenliği.

kultur-3Mayıs ve Eylül aylarında, farklı kategorilerde ve usta tenisçilerin katıldığı Altınoluk’ta yapılan tenis turnuvaları.

kultur-4Mayıs ayı içerisinde ünlü pehlivan güreşçilerin katılımı ile Edremit’te gerçekleşen yağlı pehlivan güreşleri.

kultur-5Mayıs ayının üçüncü haftası yüzlerce doğa sever’in katılımı ile Kaz Dağlarında yapılan sağlıklı yaşam yürüyüşü.

kultur-6Haziranın ikinci haftası Akçay kordonda yapılan yaza merhaba şenlikleri.

kultur-7Temmuzun ilk haftası başlayıp, temmuz sonunda verilen büyük bir konserle sonlanan, yurt içinden ve yurt dışından birçok ritimcinin katıldığı uluslararası Mısırlı Ahmet ritim ve sanat kampı konseri.

kultur-8Ağustos ayı içerisinde Türkiye’nin en ünlü Rock sanatçılarının ve gruplarının yer aldığı, on binlerin katıldığı, altın kumda yapılan Zeytinli Rock Festivali.

kultur-9Ağustos ayı içerisinde Kaz Dağları’nın zirvesinde gerçekleştirilen Kazdağı Ekofest.

kultur-10Ağustosun üçüncü haftası düzenlenen, Güre Kavurmacılar ’da Kaz Dağları’nın ünlü efsanesi Sarıkız anısına gerçekleşen hayır yemeği.

kultur-11Ağustos sonu eylül başında yapılan, ünlü sanatçı ve yazarların katıldığı dört gün boyunca süren, Edremit İda Zeytin Kültür ve Sanat Günleri.

kultur-12Yaz ayları süresi boyunca farklı mahalle ve derneklerin gerçekleştirdikleri hayır yemekleri.

kultur-13Eylül ayı başlarında Körfez Sportif Havacılık Derneği tarafından düzenlenen ve katkı sağladığımız Uluslararası Mysia Havacılık Festivali dünya çapında ün yapmış akrobasi pilotlarının yer aldığı muhteşem akrobasi gösterileri.

kultur-14Her yıl ramazan ayı içerisinde yerel sanatçılarımızın hazırladığı ve Edremit’in tüm mahallelerinde ramazan boyunca gösterimi yapılan ramazan etkinlikleri.

kultur-15Altınoluk amfi tiyatroda yaz ayları boyunca Türkiye’nin ünlü sanatçılarının sahne aldığı tiyatro ve konserler.

kultur-16Edremit Şükrü Tunar Kültür Merkezinde tüm yıl boyunca gerçekleşen, Edremit’te faaliyet gösteren derneklerimizin ve tanınmış sanatçıların konserleri ve tiyatro gösterileri.