Romalı şair Vergilius’un, Roma İmparatorluğu’nun kuruluşunu anlatan, Aeneas Destanı’nda Troia Savaşı’nda hayatta kalan Troialılarla yeni bir yurt aramak için Çanakkale’den yola çıkıp, Altınoluk’ta 20 gemi inşa ettikten sonra denize açılıp, Akdeniz’de 4 ülkede 21 liman dolaşarak Roma’nın kurulduğu yere ayak basan Aeneas’ın Rotası’nı yeniden canlandırmak için gerçekleştirilen, “Uluslararası Aeneas’ın Rotası Projesi Çalıştayı”nın ikinci gününde; konuk belediye başkanları ve temsilcileri, akademisyenler, arkeologlar ve Antandros kazılarını yürüten Prof. Dr. Gürcan Polat, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Roma’daki Lavinium Vakfı üyesi sembolik Prens Tara FrancescoBorghese, İtalya’nın İzmir’deki konsolosu LuigiIannuzzi ve Ankara Büyükelçiliği Kültür AteşesiEmilioSessabirer bildiri sundu. Çalıştayın öğleden sonraki ikinci bölümü başlamadan, Kazdağları’nda yapılan dünyanın ilk güzellik yarışması Edremit Anadolu lisesi öğrencileri ve Antandros Derneği üyelerince canlandırıldı. Sunum İngilizce yapıldı.Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, açılış konuşmasında; Edremit ve Türkiye için büyük önem taşıyan projenin başlangıcını yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Sırmalı, “Avrupa’da bilinen bir efsaneyi tekrar canlandırmak, binlerce yıllık tarihi olan, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış bu toprakların önemini vurgulamak istiyoruz. Altınoluk’tan dünyaya açılan AeneasRotası’yla Edremit körfezini daha iyi tanıtmayı hedefliyoruz. Turizm, tüm dünyada ekonomik geliri arttırmanın bir aracı olurken ay zamanda dünya barışına da büyük katkılar sağlıyor. İnsanların birbirilerini ve kültürlerini tanıması turizm ve dünya barışı açısından çok önemlidir. Bu nedenle biz AeneasEfsanesi’ni tekrar yaşatmak, bu rotayı tekrar başlatmak istiyoruz” dedi.

Kaymakam Ali Sırmalı’nın konuşmasının ardından oturum ve Antandros kazılarının başkanı Prof. Dr. Gürcan Polat Antandros kazıları, kazılarda ortaya çıkarılan Roma villası, villadaki mozaikler, nekropol hakkında bilgiler verdi. Vergilius’un efsanesinde Roma’yı kuran Aeneas’ın torunları, dişi kurt ve Kazdağları’ndaki güzellik yarışmasının tüm dünyada bilindiğini bir kez daha hatırlattı. Aeneas’ın terk ettiği Antandros’u barındıran Altınoluk ile,Aeneas’ın İtalya’da ilk ayak bastığı Castro kentinin kardeş şehir olduğunu vurguladı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) öğretim üyesi Prof. Dr. Rüstem Aslan, Troia ve Troia Savaşı hakkında bilgiler verirken, Aeneas Rotası projesinin kendisini heyecanlandırdığını, bu tür kültür projelerinin kalıcı olması gerektiğine dikkat çekerken, Roma döneminin tüm dünyada büyük merak uyandırdığını ve Aeneas’ın Rotası Projesi’nin de turizme katkı sağlayacağını kaydetti. Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, gerçekleşmesi olanaksız gibi görünen bir projeyi başlattıklarını belirterek, “Aeneas’ın Rotası projesini hayata geçirebilecek miyiz diye düşünürken, yaptığımız çalıştay ile ilk adımı attık. Bu projenin kalıcı olması için Aeneas Yolu dediğimiz bir başka projeyi en kısa zamanda başlatmayı planlıyoruz. Aeneas Yolu’nda, turist gruplar Kazdağları’ndan yürüyerek Antandros’a inecek. Burada hedefimiz İda Dağları’nın güzelliklerini göstermek. Sonraki hedef denizde de Aeneas’ınRotası’nı gerçekleştirmek. Bu projede Aeneas’ın uğradığı tüm limanlara Edremit’ten zeytin fidanları götürüp buralarda Aeneas zeytin fidanlıkları oluşturmak. Ayrıca Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının da gittiği limanlarda Aeneas Efsanesi’ni tasvir etmesini planlıyoruz” dedi.

Çanakkale Belediyesi Başkan Vekili Bilge Şimşek, Aeneas’ınRotası’nın çok güzel bir proje olduğuna vurgu yaptı, 2018 yılının dünyada Troia yılı ilan edileceğini, bu önemli olgu ile Aeneas’ınRotası’nı birleştirmek istediklerini vurgulayarak, Çanakkale Belediyesi’nin de projeye destek vermeye hazır olduğunu açıkladı.

Arnavutluk İçişleri Eski Bakanı, Roma eski Büyükelçisi, Arkeoloji Profesörü NeritanCeka, Altınoluk ve Antandros’un dünyada bilinen bir yer olmadığını, Ancak AntandrosNekropolü ile kazı alanını gezdikten sonra dünyada görülmesi gereken şahane bir yer olduğunu ifade etti. Nekropol ve Antandros kazılarının en az 20 yıl daha süreceğine inandığını belirten Prof. Ceka, Aeneas’ın Arnavutluk’ta ayak bastığı yer Butrint hakkında bilgiler verdi. Butrint’in de arkeolojik açıdan önemli değerlere sahip olduğunu belirtip projeye destek vereceğini kaydetti. Catania Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. MassimoFrasca, Ankara İtalya Büyükelçiliği Kültür AteşesiEmilioSessa, İzmir İtalya Konsolosu LuigiIannuzi, Kartaca Belediye Başkanı HoussemBen Sghaier, Uluslararası Zeytinyağı Konseyi İcra Direktörü AbdellatifGhedira, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) Başkanı Ümmühan Tibet, UZZK İcra Direktörü Dr. Mustafa Tan, Gemi Mühendisi Hüseyin Çoban ve Balıkesir Üniversitesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Sabriye Çelik, birer sunum yaptılar.

Çalıştayda Edremit’te “Aeneas Zeytin Ormanı” oluşturulması için çalıştaya katılan belediye başkanları Edremit Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yard. Doç. Dr. Raif Sakin’e zeytin fidanı armağan etti. Sakin de konuklara Edremit Zeytincilik Enstitüsü bünyesinde oluşturulan butik fabrikadan elde edilen zeytinyağını hediye etti. Sakin, “Önümüzdeki çalışmalarda, etkinliklere katılacak konularımızın getirecekleri zeytin fidanları ile ilçemizde güzel bir zeytin ormanı oluşturmayı düşünüyoruz” dedi.

“UluslararasıAeneas’ın Rotası Projesi Çalıştayı’nın ikinci bölümüne geçilmeden önce Antandros Derneği üyeleri ve Edremit Anadolu Lisesi öğrencileri, Kazdağları’nın antik adı olan İda Dağı’nda yapılan ilk güzellik yarışmasını antik giysilerle canlandırdı. Efsaneye göre, Paris’in altın elma verip en güzel olarak Afrodit’i belirlemesi şöyle; “Paris, Troia Kralı Priamos’un oğludur. Ülkesinin başına felaket getireceği kehaneti üzerine, doğumundan hemen sonra ölmesi için İda Dağı’na bırakılır. Sağ kalan çocuk burada Priamos’unhizmetkârı tarafından gizlice büyütülür. Paris dağlarda çobanlık yaparak yaşamına devam ederken, Olympos’da da Tanrıça Thetis, Zeus tarafından bir ölümlü olan Peleus ile evlendirilir. Bu düğüne nifak tanrıçası Eris kötü özellikleri nedeniyle çağırılmaz. Düğünü öğrenen Eris, tanrılar ve tanrıçalar toplandıkları sırada aralarına, üzerinde “En Güzele” yazan bir altın elma fırlatır. Tanrıçalardan Athena, Hera ve Aphrodite en güzelin kendisi olduğunu söyleyerek, elmayı almak üzere üzerine atılırlar. Bunu gören tanrılar tanrısı Zeus, ulak tanrısı Hermes’i tanrıçaları İda Dağı’na götürmekle görevlendirir. Orada Paris’ten en güzel tanrıçayı seçip, elmayı ona vermesi istenecektir. Tanrıçalar Paris’in karşısına dizilirler. Hera, Paris’e yaklaşarak kendisini seçerse ona Asya İmparatorluğu’nu vereceğini söyler. Hera’nın ardından Athena, bilgelik ve gireceği tüm savaşlarda zafer; Aphrodit ise dünyanın en güzel kadının aşkını vaat eder. Paris elmayı Aphrodite’e vererek en güzel tanrıçayı Zeus adına belirler ve böylece kendisine vaat edilen dünyanın en güzel kadınını yani Troia’lı Helen’in aşkını alacağı günü beklemeye koyulur.”

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, çalıştay bittikten sonra, katılımcılara birer plaket vererek teşekkür etti. “Uluslararası Aeneas’ın Rotası Projesi Çalıştayı”nın çok olumlu geçtiğini ve sonuçlarının da çok yapıcı olacağına inandığını söyledi.