Edremit Belediyesi tarafından 4-7 Mayıs tarihlerinde düzenlenen Uluslararası Aeneas’ın Rotası Çalıştayı sona erdi.

Edremit İlçesi’nde 4-7 Mayıs günlerinde gerçekleştirilen, Uluslararası Aeneas’ın Rotası Çalıştayı, 2008 yılında yelkenli teknesiyle Altınoluk’tan denize açılıp, Aeneas’ın rotasını takip ederek belgesel çeken İtalyan yönetmenAlbertoPerugia’nın sunumu, Antandros kazılarının Başkanı Prof. Dr. Gürcan Polat’ın çalıştayı değerlendirmesi, Edremit Belediye Başkanı CHP’li Kamil Saka’nın çalıştaya katılanlara plaket vermesi ile son buldu. Prof. Dr. Gürcan Polat, 2001 yılında başlayan kazılarda Aeneas’ın Rotasını öğrencileriyle birlikte hayal ettiğini, bugün projenin uluslararası boyut kazandığını ve birçok kişiden destek aldığını vurguladı.

Roma mitolojisindeki efsaneye göre Edremit’in Altınoluk Mahallesi’ndeki Antandros Antik kentinden yola çıkıp, Akdeniz kıyılarını dolaşarak, İtalya’ya ulaştığı anlatılan Truya kahramanı Aeneas’ın yolculuğunu tekrar yaşama geçirmek için düzenlenen, ” UluslararasıAeneas’ın Rotası Çalıştayı’nın son gününde, 2008 yılında aynı rotayı izleyerek, “Aeneas’ Route” belgeselini çeken AlbertoPerugia, deneyimlerini anlattı. Belgeselinde, Troya savaşı, Aeneas’ınKazdağlarındanAntandros’a gelişi ve beraberindekilerle buradan yola çıkıp 21 liman dolaşarak Roma’ya çıkmasını anlatan belgeselin çekimindeki zorlukları ve yaşadıklarını aktardı. Aynı rotanın tekrarlanabileceğini hatırlatarak, Aeneas projesi ve Aeneas’ın Rotası Çalıştayı’nı hayata geçirenlere teşekkür etti. Projenin sadece turizme yönelik değil, barışa da büyük katkılar sağlayacağını vurguladı. Perugia’dan sonra söz alan araştırmacı yazar İskender Azatoğlu, kendisinin de bir göçmen olduğunu, Arnavutluk’tan Türkiye’ye göçleri esnasında yaşanan zorlukları çekilen acıları çok iyi bildiğini anımsattı ve projede göçmenlere değinilmesini istedi. Aeneas’ında bir göçmen olduğunu belirtip, savaşların olmaması gerektiğini vurguladı.

Yeşilçam’ın ünlü oyuncusu Salih Güney de, Aeneas’ın Rotası Çalıştayı’na katılarak destek verdi. Salih Güney, Türkiye’den ABD’ye kaçırılan, 1985 yılında vücudunun üst kısmı Boston’da ortaya çıkan Herakles, bir başka adıyla Yorgun Herkül adıyla bilinen, paha biçilemez tarihi yapıtın Türkiye’ye iadesi içn 1996 yılında imza kampanyası başlatmış, topladığı 30 bin imzayı Boston Müzesi yetkililerine vermişti. Salih Güney, 2013 yılında da Myndos antik kentinin kazıları için dernek kurmuştu.

Antandros kazılarının Başkanı Prof. Dr. Gürcan Polat, 2001 yılında kazıların başladığını, Aeneas’ın izine rastladıktan sonra, Aeneas rotasının öğrencileri ile kendisinin bir hayali olduğunu ifade etti. Polat, “Aeneas’ın Rotası Çalıştayı benim ve öğrencilerimin hayali ile başladı. İlk başlarda küçük küçük araştırmalar yaptık. Aeneas’ın Rotası projesini anlatınca inanılarak sahip çıkıldığını gördük. Bu cesaretle yola çıkıldı ve bugüne geldik. Bu bizim için çok önemli. Şimdi uluslararası bir düzeyde ve önemli bir yol kat edildi” dedi.

Prof. Dr. Gürcan Polat İpek Yolu’nun dünyada herkes tarafından bilindiğini, bu yolun sadece ticaret güzergahı olmadığını, farklı kültürlerin, değişik fikirlerin, dinlerin orduların, gezginlerin takip ettiği bir yol olması nedeniyle büyük bir önem taşıdığına dikkat çekerek, “Aeneas’ın Rotası aynı zamanda zeytinin de rotasıdır. O çağlara baktığımızda, zeytincilik burada önemli bir yer tutmaktadır ve batıya Aeneas’ın rotasından gitmektedir. Yani Aeneas’ın Rotası zeytinin doğudan batıya gittiği bir yoldur ve ipek yolu gibi önemli bir yoldur. Uluslararası Zeytin Konseyi, Aeneas ve zeytin rotasının birlikte tescillenmesini istedi. İpek yolunun varlığı gibi zeytin yoluda var. Bunların duyurulması gerek. Tarihte Troya önemli, Antandros daha da önemli çünküTroya yıkıldıktan sonra Antandros doğuyor. Aeneas’ın ayak bastığı Lavinium’unBorghese ailesinin elinde olması hayalin somuta dönüşmesinde bir şans. Bu rota bir mitostu fakat kültür mirasına dönüştü. Aeneas markalaşmalı. Bu bölgede, Aeneas, sahili, Aeneas Limanı gibi marka yaratılması gerekiyor. Proje geminin Altınoluk’tan çıkıp İtalya’ya gitmesinden çok içinde, barış, kardeşlik, kültür, ekonomi gibi olguları barındırıyor. Bu proje yalnız Antandros’un, Edremit’in değil hepimizin olmalıdır. Çalıştaya baktığımız da çok yol kat ettiğimizi gördüm” diye konuştu.

Prof. Dr. Gürcan Polat’ın etkinliği değerlendirmesinin ardından Edremit  Belediye Başkanı Kamil Saka, başta CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, Antandros kazılarının Başkanı Prof. Dr. Gürcan Polat, Antandros Derneği Başkanı Gülçin Cömert, Uluslararası Zeytin Konseyi İcra Direktörü AldellatifGhedira, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Ümmühan Tibet, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi İcra Direktörü Mustafa Tan,Arnavutluk’un eski Roma Büyükelçisi Arkeolog Prof. Dr. NeritanCeka, Arkeolog Prof. Dr. MassimoFrasca, Aeneas Rotası belgeselini çeken İtalyan yönetmen AlbertoPerugia,daha önce antik gemi yapmış olan Gemi Mühendisi Hüseyin Çoban, Romulusve Remuskardeşleri emziren kurt heykelini yapan heykeltıraş Ekin Erman ile diğer İtalyan, Arnavut ve Türk katılımcılara plaketleri verilerek sonlandırıldı.

Çalıştay Çanakkale’deki Troya Antik Kenti kazı başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan’ın rehberliğinde ziyaret edilerek sonlandırıldı.