Edremit Belediyesi İstanbul TÜYAP Fuar Merkezi’nde bu yıl 22. kez düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda (EMITT) soğuk heykellerle farklı bir tanıtıma imza attı. Edremit’in soğuk heykelleri sıcak bir ilgi gördü.

Dünyanın 5 büyük turizm fuarından birisi olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) 22.’si 25-28 Ocak tarihleri arasında İstanbul Büyükçekmece TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. 85 ülkeden 4800 katılımcının yer aldığı fuarda Edremit Belediyesi 3. Solanda yer alan standında ilçenin tanıtımını başarılı bir şekilde yaptı. Edremit standında ilçenin tarihi antik kenti Antandros’dan yola çıkarak bugünkü İtalya’ya giderek Roma Kenti’ni kuran Aeneas, ve bölgenin geçim kaynağı zeytini anlatan zeytin toplayan kadın heykelleri tanıtımlara ayrı bir renk kattı. Soğuk heykeller ile Edremit standı en farklı tanıtımlar arasında yer aldı.

Kaymakam Ali Sırmalı, Belediye Başkanı Kamil Saka, Belediye Başkan Yardımcıları Fatma Özgirgin, Metin Tunçer ve Edremit Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Ahmet Balya, Belediye Meclis Üyeleri Mübera Uyar Karaca, Hasan Bodur, Ticaret Odası yöneticilerinin ev sahipliği yaptığı Edremit standında turizm profesyonellerine, seyahat acenteleri ve tur operatörleri başta olmak üzere bütün konuklara Kazdağları’nın yemyeşil doğası ile Ege’nin masmavi sularının buluştuğu Edremit’in tanıtımı yapıldı. Edremit standında ilçenin doğal güzelliklerinden Kazdağları’na, termal kaynaklarından mavi bayraklı plajlarına, tarihi Antandros kentinden Roma’ya gidip İtalya’yı kuran Aeneas’a, tescilli yeşil çizik zeytinden dünyaca ünlü zeytin ve zeytinyağlarına kadar zenginlikler anlatıldı. Ayrıca turizm işletmecileri tarafından tesis ve işletmeler ile tanıtıcı bilgiler veriliyor. Edremit’in diğer tanıtım faaliyetlerinde soğuk heykeller de görev yaparak ziyaretçilerin büyük ilgisini çekti.

Fuar ile ilgili bilgi veren Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Edremit’in büyüyen ve gelişen yapısı ile turizmin önemli merkezlerinden birisi olma yolunda hızla ilerlediğini kaydetti, bu doğrultuda söyledi.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka; Edremit’in tarihin, termalin ve turizmin merkezi olması ve ilçenin tanıtımını en iyi şekilde yapılabilmesi için tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde çalışmaya devam ettiklerini belirterek 85 ülkeden 5 bine yakın katılıcının yer aldığı EMITT Fuarı’nda Edremit’in denizi, kumu, güneşi, termalinin yanı sıra Antandros Antik kenti ve mitolojik kahraman Aeneas başta olmak üzere kültür turizmi ile de ön plana çıkacağını, Edremit’in tüm güzellikleri ile tanıtıldığını ifade etti.

Fuarda Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç,Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği Başkanı Cahit İnceoğlu, belediye başkanları, turizm sektör temsilcileri, sanatçılar  Edremit standını ziyaret etti. Bazı televizyon ve basın yayın organları da Kaymakam Sırmalı ve Başkan Yardımcıları Özgirgin ve Tunçer ile röportaj gerçekleştirdiler.

Fuar sonunda Edremit Belediyesi, EMITT 2018’de Turizm Merkezleri dalında En İyi Stant Dekoru ödülüne layık görüldü.